Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stadión Chelsea

12. 1. 2008

Stamford Bridgehttp://fotbalovi-rads1.webgarden.cz/image/2381048


Domácí stadion Chelsea se jmenuje Stamford Bridge a jeho vznik je stejně pozoruhodný jako založení vlastního týmu.

Kdy byl otevřen?

Stamford Bridge byl oficálně otevřen 28.dubna 1877. Prvních 28 let existence byl používán převážně Londýnským Atletickým Klubem pro pořádání atletických mítinků. V roce 1904 se změnil vlastník, když Gus Mears a jeho bratr J. T. koupili pozemek i se sousední zahradou a rozhodli se postavit stadion a později založit fotbalový klub.

Kdo ho navrhl?

Stadion byl navržen známým architektem Archibaldem Leitchem, který se již předtím podílel na návrzích Ibrox Parku v Glasgowě nebo Goodison Parku v Liverpoolu. Stamford Bridge nejprve zahrnoval pouze 120 yardů dlouhé stání na Jižní straně, kam se vešlo 5000 diváků. Díky tisícům tun vykopaného materiálu při stavbě nedaleké podzemky byly postaveny velké terasy na Západní straně. Všechny tribuny dali stadionu tvar velké mísy. Kapacita byla plánována má 100 tisíc lidí a měla být druhá největší v zemi za Crystal Palace - dějišti finále FA Cupu.

Proč se jmenuje Stamford Bridge?

Jméno Stamford Bridge pochází z minulosti vzdálenější než sám stadion. Mapy z 18.století ukazují potok nazýváný "Stamfordská říčka"(1), který tekl podél současné železnice nedaleko East Stand (Jižní tribuny) a vléval se do Temže (2). V místě, kde křižuje Fulham Road (Fulhamskou silnici - 3), je vyznačeno "Little Chelsea Bridge" (Malý Chelseaský most), který se původně jmenoval Stanford Bridge (Sanforský most - dříve to byl písečný brod). Ve stejné době se křížení říčky a Kings Road (Královské silnice - 4) nazývalo Stanbridge (Kamenný most). Zdá se, že se tyto dva názvy spojily v Stanford Bridge, z čehož postupem času vzniklo Stamford Bridge jako adoptované jméno nového stadionu.
Kapacitu má 42 449diváků.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

chelsea do toho

(ondra, 19. 7. 2008 12:22)

cau nenech se odradit.a pokračuj v tom dál je to super.

hahaha

(píča, 20. 4. 2008 8:28)

zrus to omg....

hahha

(hahahaah, 17. 4. 2008 21:43)

to tu mas pekne a dost na h***o jj !!!!!!!!!!

no co dodat :D:D

(spoluzak ze tridy (vsak vi) , 9. 4. 2008 15:16)

hmm tak to je drsny kamo !:D:D:D